Тема: Новини.бг
Виж само едно мнение
  #41  
Стар 13-06-2012
Аватара на ROCCO
ROCCO ROCCO е на линия
сат-тв-колегата
 

Дата на присъединяване: Mar 2008
Мнения: 867
Благодари: 240
Получил благодарност:
518 пъти в 236 поста
Сваляния: 122
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Борисов: Казаха ми - "Мачкай босовете", което и правя

5316
52
13.06.2012 | 07:47
Препоръчай36

Хората постепенно разбират какво е било, виждат какво се прави и съм убеден, че ще го оценят, казва премиерът




Снимка © Булфото


Етикети

Бойко Борисов, ГЕРБ, правителство, политика, предсрочни избори
Други Снимки


Други Снимки


Други Снимки


Други Снимки


Други Снимки


В интервю за в. '"Преса" премиерът Бойко Борисов казва, че първата година от управлението на ГЕРБ е била най-тежка според него.

"Спомняте си август 2009-а, като отидохме във финансовото министерство и дойде Орешарски - стана ясно, че влизаме с половин милиард под водата като държава, че правителството на Тройната коалиция са контрактирали договори, за които няма обезпечение. Чак сега, на третата година, изплащаме хеликоптери, самолети. Ако бяха останали и двата правителствени еърбъса, които предишните купиха, още 100 милиона щяхме да плащаме. Тогава беше много трудно. За разлика от тях, ние не искахме да хулим държавата, стегнахме си и си оправихме дефицита за три години", посочва министър-председателят.
Той заявява, че не знае дали се увеличава недоволството към правителството. "Има лек спад на рейтинга, това е нормално. Хората постепенно разбират какво е било, виждат какво се прави и съм убеден, че ще го оценят. Сега ще ни излязат големите обекти, ще усвоим огромно количество пари и всички ще го усетят. Колкото до втория мандат - нека да не ви звучи като заявка, а като отговор на спекулациите за предсрочни избори. Щял съм да предизвиквам предсрочни избори? Глупости!", категоричен е Борисов.
Премиерът отрича процесите в БСП да са удобни за управляващите. "За мен е по-удобно да има отговорни партии. И това е по-хубавото за България. Ако в момента ГЕРБ не е този стабилизатор в държавата, ако ни нямаше нас, ами те, всякакви бандити и псевдополитици щяха да се шамарят по тв студиата както в Гърция. Последните избори показаха, че има много желаещи за такава политика. Ако имаше отговорни партии, по много теми можеше да има отговорна политика и да не се люшка", заявява министър-председателят.
"Властта не е самоцел. Минаха доста емоционални вълни, българинът може да разсъждава прагматично, защото и политическата култура също като образованието се надгражда. Не можем днес да съдим хората за това как са гласували през 90-а, защото знаете как се гласуваше при Тодор Живков - 99% за партията. Сега могат да разсъждават и ще оценят това, което правим. Убеден съм! В Португалия българите ми казаха: "Не се огъвай, ще стане, мачкай ги тия така, арестувайте всички босове", което и правя. Сега видяхте и за Братя Галеви - вече им висят още 36 милиона", каза още Бойко Борисов.
На думите на журналистката, че Пламен Галев и Ангел Христов сега сигурно се смеят от някое красиво кътче в света, премиерът отговаря: "Ще ги хванат, бъдете сигурна, с партньорите сме се договорили! Какво като ги няма сега? Ако бяха тук, щяха да лежат в общежитие, което е срещу тях. А сега вече с новите обвинения и присъди ще останат до края на живота си сигурно в затвора".
Бойко Борисов казва, че е трябвало отдавна да смени бившия икономически министър Трайчо Трайков. "Това ми е голямата грешка. Виждате сега каква е разликата в Министерството на икономиката с времето, когато там беше Трайков - във всяко едно отношение. В административния капацитет, в конкурентоспособността - по тези показатели сме усвоили едва 6% от 1 милиард. И за това е виновен Трайков. И куп други бели направи. Аз като затварям една страница, я затварям окончателно, не искам да се връщам. Не ми говорете повече за него", казва министър-председателят.
"Принудени сме да вземем заем, защото трябва да покрием дълга, оставен от Милен Велчев", посочва Борисов. Запитан какво мисли за думите на лидера на БСП Сергей Станишев, който е против заема и заявява, че правителството е "опоскало" фискалния резерв, Бойко Борисов казва: " Това поведение е нагло. Дори двойкаджиите знаят, че заради неговия коалиционен партньор и ние, и децата ни ще плащаме. Когато е вземан заемът от Велчев, е имало излишъци. Светът тогава беше в растеж. Защо са го взели? А сега Испания, Португалия, Ирландия, Гърция - всички искат помощи. Няма как някой да си даде парите на ниски лихви. Отвратителна е днес конюнктурата".
Попитан дали според него има сценарии за разклащане на правителството, премиерът заявява: "Не. Всички ги е страх в момента от предсрочни избори. Страх ги е да не ми създадат мотив, че виждате каква тишина е в политическото пространство. Обаждат се от време на време, колкото да се знае, че ги има. Само Ахмед Доган е готов за избори. Никой от другите не е готов", казва още Бойко Борисов пред в. "Преса".

Автор:
Константин Тодоров
52
Добави коментар
Сподели Разпечатай Изпрати
__________________
Отговори с цитат