The Best Streaming Software!
VIVO Rent A Car - Your car rental
Върни се   Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ > ДЪРА-БЪРА > Дъра-Бъра

Дъра-Бъра Тук се обсъжда всичко което не е свързано с цифровата телевизия

Отговори
 
Контрол над темата Начин на разглеждане
  #21  
Стар 18-12-2011
Аватара на Ники
Ники Ники не е на линия
Купонджия
 

Дата на присъединяване: Nov 2007
Мнения: 1,383
Благодари: 3,350
Получил благодарност:
559 пъти в 241 поста
Сваляния: 26
Ъплоуди: 3
По подразбиране

Аз в момента съм на твърдо гориво - въглища с локално парно
и за къща, която е 2 по 86 кв. метра харча 4 тона на сезон, като обикновенно топля само горния етаж и от време на време и двата етажа
въглищата са по 300 лв., така че 4 по 300 = 1200лв. + транспорт и прибиране 50 лв. = 1250 лв.
отделно трябват дърва за разпалването , станаха 1400 лв. общо и като сложим хамалогията по чистенето и паленето, и то стана много.
Да не говорим че жената така или иначе си пуска и електрическата печка, бойлер и пералня и т.н. и сметките за тока са ми между 150 и 250 лв. зимния сезон.
Взел съм един панел и ще го монтирам след ремонта - някъде март месец, но пак няма да мога да кажа колко харчи
затова и пуснах тази тема та някой който има такъв или подобен и има впечатления - да пише.
Много съм доволен че научавам нови неща. Примерно за банята - бързо стоплящ кварцов инфраред панел.
и ония другите тънките.
колкото повечко впечатления - толкова по добре
иначе на теория е едно но на практика друго
Отговори с цитат
  #22  
Стар 18-12-2011
Аватара на BOBIKAT
BOBIKAT BOBIKAT не е на линия
вечно неразбраЛ
 

Дата на присъединяване: Apr 2009
Местоположение: Петрич
Мнения: 2,731
Благодари: 1,772
Получил благодарност:
647 пъти в 400 поста
Сваляния: 153
Ъплоуди: 9
По подразбиране

Мда, щото и аз съм на въглища, и за нищо на света не ги заменям. Имам още котли на ток и газ, и топлината, отделяна от дървата и въглищата е несравнима.
__________________
In the beginning was dark, and then bang...
Отговори с цитат
  #23  
Стар 18-12-2011
yavor1 yavor1 е на линия
ХХХ
 

Дата на присъединяване: Feb 2009
Местоположение: По морето
Мнения: 12,825
Благодари: 1,289
Получил благодарност:
4,813 пъти в 3,011 поста
Сваляния: 172
Ъплоуди: 19
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от BOBIKAT Вижте мненията
Мда, щото и аз съм на въглища, и за нищо на света не ги заменям. Имам още котли на ток и газ, и топлината, отделяна от дървата и въглищата е несравнима.
всичко е много относително, когато си проектирах отоплението си направих няколко варианта:
1. подово електрическо отопление - много приятно да ходиш бос , ама си харчи яко, въпреки че е инфрачервено, нискотемпературно и безопасно откъм изгаряне. естествено с електронно управление на температурата и времето за включване.
2. акумулиращи печки - много приятно сутрин, но до вечерта изтива помещението. също с електронно управление на времето за работа.
3. имам и камина на дърва , съответно с принудително обдухване - приятно като отопление и визия, но боклуците след ползване ...
4. имам и 4 климатика , като в най - голямата стая ~54кв.м имам 2 един над друг(19 и 9 х.btu ), отнася се за вътрешните тела - поставени са ниско за да работят ефективно в режим на отопление и да не работят паралелно - равномерна температура и енергийно много ефективни, но трябва да се почистват филтрите през 1-2 седмици .
зимата основно отоплявам около 90кв.м (това се отнася за реални площи вътрешни) на обща цена за ток 180 до 230лв. ( това е общата цена за всичко )

все пак съм предприел много енергоспестяващи мероприятия:
1. навсякъде съм с пластмасова дограма ( от различни фирми , но не скъпа )
2. осветлението ми е навсякъде луминисцент.
3. жена ми при готвене ползва основно микровълнови печки - има 2 броя и ги ползва стерео, ефекта е ниска консумация и кратко време за готвене.
4. душа ми е с високо технологична разпръскваща слушалка с една дюза, тип лавал и разпръскващо топче - нисък разход на вода , а от там и ток.
5. бойлера е настроен на 55-60 градуса , по ниска температура - по-ниски енергийни загуби, по - малко отлагане на варовик. не се изключва за да се намалят загубите.
6. направена е 5см стиропорена изолация на външната стена

като цяло най-ефективно е отоплението с климатици , обикновенни работещи в старт-стопен режим ( легендите за инверторните са търговки лакардии )

във варна има един блок, който се е изключил от пароцентралата и в котелното са монтирани модифицирани климатици, на които вътрешните тела са монтирани в воден резервоар за вода и изпълняват ролята на бойлер, съответно си има циркулационна помпа и се ползва съществуващата система за водно отопление, мой колега живее там и плащат наполовина на това което биха им взели от топлофикация. проекта е на младпрограмист, на когото му е писнало да бъде зависим от централното отопление. съответно лятно време работи само кръга за топла вода.

много ми се иска да видя конкретното изпълнение, ама все не се засичам с колегата.

Последно редактирано от yavor1 : 18-12-2011 на 22:47
Отговори с цитат
  #24  
Стар 19-12-2011
Аватара на Зелен
Зелен Зелен не е на линия
морски в гората
 

Дата на присъединяване: Feb 2011
Местоположение: Bitburg/Varna
Мнения: 868
Благодари: 292
Получил благодарност:
315 пъти в 180 поста
Сваляния: 3
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Тук има малко примери http://www.infrarot-flachheizung.de/kosten.htm
Трябва да се внимава с цените на тока,защото са различни

Последно редактирано от Зелен : 19-12-2011 на 00:13
Отговори с цитат
  #25  
Стар 19-12-2011
dolby dolby е на линия
форумец-ветеран
 

Дата на присъединяване: Jan 2009
Мнения: 2,709
Благодари: 801
Получил благодарност:
527 пъти в 369 поста
Сваляния: 33
Ъплоуди: 2
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от yavor Вижте мненията
...............

във варна има един блок, който се е изключил от пароцентралата и в котелното са монтирани модифицирани климатици, на които вътрешните тела са монтирани в воден резервоар за вода и изпълняват ролята на бойлер, съответно си има циркулационна помпа и се ползва съществуващата система за водно отопление, мой колега живее там и плащат наполовина на това което биха им взели от топлофикация. проекта е на младпрограмист, на когото му е писнало да бъде зависим от централното отопление. съответно лятно време работи само кръга за топла вода.

много ми се иска да видя конкретното изпълнение, ама все не се засичам с колегата.
няма начин. обикновенните климатици са изчислени за въздушно охлаждане/отопление. няма начин с такъв климатик да загрееш достатъчно вода за да я пратиш по системата. а и да не забравяме че под -5 градуса, КПД-то им пада, а още повече че е във Варна - с относително висока влажност. за да стане това което казваш трябва да се преправи цялата система на климатика. а че е по евтино май тука няма спор. съотношението на ползвана/отдадена енергия е 1/3 при климатиците. при добра цена на тока, си струва. аз също съм с климатици. около 250 лв/месец в най студените месеци за всичко.
Отговори с цитат
  #26  
Стар 19-12-2011
preslav preslav не е на линия
форумец-ветеран
 

Дата на присъединяване: Nov 2009
Мнения: 1,479
Благодари: 168
Получил благодарност:
420 пъти в 273 поста
Сваляния: 271
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от yavor Вижте мненията
всичко е много относително, когато си проектирах отоплението си направих няколко варианта:
1. подово електрическо отопление - много приятно да ходиш бос , ама си харчи яко, въпреки че е инфрачервено, нискотемпературно и безопасно откъм изгаряне. естествено с електронно управление на температурата и времето за включване.
2. акумулиращи печки - много приятно сутрин, но до вечерта изтива помещението. също с електронно управление на времето за работа.
3. имам и камина на дърва , съответно с принудително обдухване - приятно като отопление и визия, но боклуците след ползване ...
4. имам и 4 климатика , като в най - голямата стая ~54кв.м имам 2 един над друг(19 и 9 х.btu ), отнася се за вътрешните тела - поставени са ниско за да работят ефективно в режим на отопление и да не работят паралелно - равномерна температура и енергийно много ефективни, но трябва да се почистват филтрите през 1-2 седмици .
зимата основно отоплявам около 90кв.м (това се отнася за реални площи вътрешни) на обща цена за ток 180 до 230лв. ( това е общата цена за всичко )

все пак съм предприел много енергоспестяващи мероприятия:
1. навсякъде съм с пластмасова дограма ( от различни фирми , но не скъпа )
2. осветлението ми е навсякъде луминисцент.
3. жена ми при готвене ползва основно микровълнови печки - има 2 броя и ги ползва стерео, ефекта е ниска консумация и кратко време за готвене.
4. душа ми е с високо технологична разпръскваща слушалка с една дюза, тип лавал и разпръскващо топче - нисък разход на вода , а от там и ток.
5. бойлера е настроен на 55-60 градуса , по ниска температура - по-ниски енергийни загуби, по - малко отлагане на варовик. не се изключва за да се намалят загубите.
6. направена е 5см стиропорена изолация на външната стена

като цяло най-ефективно е отоплението с климатици , обикновенни работещи в старт-стопен режим ( легендите за инверторните са търговки лакардии )

във варна има един блок, който се е изключил от пароцентралата и в котелното са монтирани модифицирани климатици, на които вътрешните тела са монтирани в воден резервоар за вода и изпълняват ролята на бойлер, съответно си има циркулационна помпа и се ползва съществуващата система за водно отопление, мой колега живее там и плащат наполовина на това което биха им взели от топлофикация. проекта е на младпрограмист, на когото му е писнало да бъде зависим от централното отопление. съответно лятно време работи само кръга за топла вода.

много ми се иска да видя конкретното изпълнение, ама все не се засичам с колегата.
Това се казва чилър имаго по големите хотели само че седи отгоре на покрива.
Отговори с цитат
  #27  
Стар 19-12-2011
Аватара на veskodivia
veskodivia veskodivia е на линия
мега форумец
 

Дата на присъединяване: Jan 2009
Мнения: 332
Благодари: 2
Получил благодарност:
59 пъти в 45 поста
Сваляния: 32
Ъплоуди: 0
По подразбиране отопление

в момента по-икономично отопление от климатик няма.но има изисквания за да е ефективен-добра изолация и дограма.важно е и какъв климатик ще се ползва.общо взето с изключение на 2модела на тошиба,моделите предназначени за европейския пазар не са с блестящи характеристики-т.е малък коп който бързо пада при понижение на температурите.поради това повечето климатици за нашия пазар под-8г или не работят(обледяват се),или разхода и на ток става прекалено голям.истината е в климатиците за японския пазар.там копа е над 6 компресора е много гъвкав-нисък минимум и висок максимум и направо смешен разход на ток.аз съм с 3 тошиби.може да не ви се вярва но харчат по 120вт/ч при 5г температура.при -3 разхода е 250вт/ч.т.е за около 75лв на месец се отоплява жилище около 70квм.
__________________
skysat120 vuduo2,vu+solo4k 9-13-19-23-28-36-39E стационарни,samsung 55ks8002,samsung 46F6600
Отговори с цитат
Следните потребители БЛАГОДАРЯТ на veskodivia за този полезен пост :
данаил (19-12-2011)
  #28  
Стар 19-12-2011
Аватара на Зелен
Зелен Зелен не е на линия
морски в гората
 

Дата на присъединяване: Feb 2011
Местоположение: Bitburg/Varna
Мнения: 868
Благодари: 292
Получил благодарност:
315 пъти в 180 поста
Сваляния: 3
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от dolby Вижте мненията
няма начин. обикновенните климатици са изчислени за въздушно охлаждане/отопление. няма начин с такъв климатик да загрееш достатъчно вода за да я пратиш по системата. а и да не забравяме че под -5 градуса, КПД-то им пада, а още повече че е във Варна - с относително висока влажност. за да стане това което казваш трябва да се преправи цялата система на климатика. а че е по евтино май тука няма спор. съотношението на ползвана/отдадена енергия е 1/3 при климатиците. при добра цена на тока, си струва. аз също съм с климатици. около 250 лв/месец в най студените месеци за всичко.
Има различни видове ТЕРМОПОМПИ. С някои от вариантите може и да е възможно. Доста големи къщи се отопляват така-за блок не знам. Термопомпата загрява водата в резервоара и от там-към радиаторите.
Отговори с цитат
  #29  
Стар 19-12-2011
Аватара на veskodivia
veskodivia veskodivia е на линия
мега форумец
 

Дата на присъединяване: Jan 2009
Мнения: 332
Благодари: 2
Получил благодарност:
59 пъти в 45 поста
Сваляния: 32
Ъплоуди: 0
По подразбиране отопление

вижте какво ползват скандинавците.оставям изводите на вас.http://www.klimat-comfort.se/panason...e-9lke-1709026
__________________
skysat120 vuduo2,vu+solo4k 9-13-19-23-28-36-39E стационарни,samsung 55ks8002,samsung 46F6600
Отговори с цитат
  #30  
Стар 19-12-2011
dolby dolby е на линия
форумец-ветеран
 

Дата на присъединяване: Jan 2009
Мнения: 2,709
Благодари: 801
Получил благодарност:
527 пъти в 369 поста
Сваляния: 33
Ъплоуди: 2
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от veskodivia Вижте мненията
в момента по-икономично отопление от климатик няма.но има изисквания за да е ефективен-добра изолация и дограма.важно е и какъв климатик ще се ползва.общо взето с изключение на 2модела на тошиба,моделите предназначени за европейския пазар не са с блестящи характеристики-т.е малък коп който бързо пада при понижение на температурите.поради това повечето климатици за нашия пазар под-8г или не работят(обледяват се),или разхода и на ток става прекалено голям.истината е в климатиците за японския пазар.там копа е над 6 компресора е много гъвкав-нисък минимум и висок максимум и направо смешен разход на ток.аз съм с 3 тошиби.може да не ви се вярва но харчат по 120вт/ч при 5г температура.при -3 разхода е 250вт/ч.т.е за около 75лв на месец се отоплява жилище около 70квм.
при температури около 0 градуса и със обикновени турски/китайски климатици ще се постигне тоя ефект или приблизително такъв. интересно е положението при -15 -20 градуса как стоят нещата какъв разход имат? несъмнено че тошибата са може би по добрия избор , но и цената си я бива. цената на един тошиба е колкото 3 турски/китайски
Отговори с цитат
Sponsored Links
VIVO Rent A Car  Вземи своят Vu+ сега!  SatPlus
Отговори

Съобщения от Devil M
VIVO Rent A Car  

Тагове
Инфраред, инфрачервени, отопление, панели


Активни потребители разглеждащи тази тема в момента: 2 (0 членове и 2 гости)
 


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 03:56.


DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.